29 Ekim 2009 Perşembe

CUMHURİYET’İ ANLAMAK…"Büyük millet Meclisi tarafından Cumhuriyet’in kabul edilmesi kararı, 29 Ekim 1923 Pazartesi gecesi saat 20.30’da verildi. On beş dakika sonra, 20.45’de Cumhurbaşkanı seçimi yapıldı. Durum o gece bütün ülkeye bildirildi. Her yerde, gece yarısından sonra, yüz bir kere top atılarak halka bildirildi."
Atatürk Söylev’inde Cumhuriyet’in ilan edilişini böyle anlatıyor.
Elbette öncesi ve sonrasıyla birlikte…
29 Ekim 1923’e gelene kadar yaşananları ve sonrasında oluşan direnci…
Atatürk’ün, bu direncin nasıl kırıldığıyla ilgili anlattıkları, bugüne örnek olması gereken bir ders niteliğinde…
Asıl ilginç olanı ise, Cumhuriyet’e karşı en büyük direnci gösterenlerin de, kendilerini "Cumhuriyetçi" göstermeye çalışanlardan geldiğini anlatıyor Atatürk…
İşte Cumhuriyet’e karşı çıkan bazı İstanbul gazeteleri ve gazetecileri ile ilgili Atatürk’ün düşünceleri;
"Baylar;
Cumhuriyet’in kuruluşu bütün ulusu sevindirdi. Her yerde parlak sevinç gösterileri yapıldı. Yalnız İstanbul’da çıkan iki üç gazete ile İstanbul’da toplanan bir takım kişiler ulusun genel ve içten sevincine katılmaktan çekindi. Kaygıya düştü. Cumhuriyet’in kuruluşunda önayak olanları eleştirmeye başladı. Söz konusu gazetelerin ve kişilerin Cumhuriyetin kuruluşunu nasıl karşıladıklarını anlamak için, yalnız o günlerdeki yayınları gözden geçirmek yeter.
İstanbul’da yayınlanan Vatan, Tanin, Tevnhidi Efkar gazetelerinde özellikle Ahmet Emin Yalman, Hüseyin Cahit Yalçın, Velit Ebüziyya Cumhuriyet ilanından yararlanarak birkaç yıl önce uçurumun kenarında bulunan ülkemizi kurtaran Atatürk’e karşı yazılar yazmaktan kaçınmadılar.
Bu yazarlara göre Cumhuriyet, "sıkboğaza getirilerek" ilan edilmişti. "Şöyle olacağı, böyle olacağı söylenip dururken, öte yandan birdenbire birkaç saat içinde Anayasa değişikliği yapılıvermesi en yumuşak deyimiyle olağandışı bir hareketti.
Yine bu yazarlara göre Cumhuriyet, "alkışla, dua ve şenlikle, törenler yapmakla yaşatılamazdı.
"Cumhuriyet bir büyü değildi" millet Meclisi’nde bir büyü yapılmasıyla "bundan sonra her iş kendiliğinden düzelecek, her derdin çaresi kendiliğinden bulunacak" demek değildi.
Bütün bu yazılar, kendilerini "cumhuriyetçi" olarak tanıtan yazarların kalemlerinden çıkan yazılardı.
Atatürk söylev’de konuyla ilgili anlatısını şöyle sürdürüyor;
"Ben Cumhuriyetçiyim diyenlerin Cumhuriyetin kurulduğu gün, kalemlerinden çıkacak sözler bunlar mı olmalıydı? En iyi hükümet biçiminin Cumhuriyetten başka bir şey olamayacağına inandığı savında bulunanların, ‘Cumhuriyet sözcüğüne bir put gibi tapmam’ demelerindeki anlam ve amaç ne idi?
En küçük bir esintiden bile korunması gereken bir yavruyu, ona bakıp büyüttüğünü söyleyenlerin böyle hırpalaması doğru muydu?

Cumhuriyet’in ilanından kısa bir zaman sonra Halifeliğin kaldırılması gündeme geliyor.Buna karşı çıkan gazetecilere ve yazılarına karşın bakın Atatürk neler söylüyor;
"Baylar,
Bu yazıların anlamı ve bu düşüncelerin amacı bugün kolaylıkla anlaşılmaktadır. Yarın daha açık olarak anlaşılacaktır. Gelecek kuşakların , Türkiye’de Cumhuriyet ilan edildiği gün, ona hiç acımadan saldıranların başında ‘Cumhuriyetçiyim’ diyenlerin yer aldığını gördükleri zaman şaşıracaklarını hiç sanmayınız.
Tersine Türkiye’nin aydın ve Cumhuriyetçi çocukları, böyle Cumhuriyetçi geçinmiş olanların gerçek inanışlarını irdeleyip saptamakta hiç de güçlük çekmeyeceklerdir."

Cumhuriyet’in 86. yılı…
Atatürk’ün büyük Nutku’nu okumasının üzerinden de 80 yıla yakın bir zaman geçmiş…
Şöyle bir dönüp geriye baktığımızda;
Cumhuriyet Türkiye’si ile ilgili kurulan hayallerin;
Hayal olmaktan öte yapılması gerekenlerin bugün hangi noktada olduğunu çok iyi görebiliyoruz…
Yanmış ve yıkılmış bir Vatan toprağından;
Bir avuç külden;
Kocaman bir ateş yakanların bugün mezarlarında kemikleri sızlıyor…
Bir çoğunun mezar yeri bile belli değil oysa…
Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da…
Vatan toprağına düşen canların verdiği nefesle bugünlere gelen Cumhuriyetim…
Sana borcumuz var…
Bu borcu bugün ödemezsek, ne zaman ödeyeceğiz?

... Alıntıdır...
(http://www.istikbalgazetesi.com/?sec=2&yazarid=303&newsid=47104)

Fazla söze gerk yok galiba... Cumhuriyetimiz kutlu olsun...

25 Ekim 2009 Pazar

100. İzleyici Kutlaması:)


Farketmedim zannetmeyin ama elim değmedi bir türlü bu organizasyonu düzenlemeye:):)
Artık benimde 100 sevgili izleyicim var ee bunu da adet üzere kutlamak gerekir değil mi?

:):):)

Şimdi benim bu kutlamama ortak olup kendisine özel yapacağım takılarımdan birisine sahip olmak isteyenlerden tek istediğim; öncelikle izleyicim olmalı tabiki, bir de bu post'a yorumlarınız gerekli; ben de varım diyebilmek için....

Aslında kura ile değilde küçük çaplı bir yarışma ile yapmayı düşünmüştüm ama öylede çok kendini beğenmiş biri gibi olacaktı:) Kurayı ben çekmem minik yeğenime çektiririm diye karar verdim en sonunda:)

Blogger'da üyeliği olmayanlar buradan açabilir ve yalnızca profil oluşturarak izleyicim olabilirler ya da yorum olarak yayınlanmak üzere mail atabilirler... (jeliboncuk@live.com)

Kasım'ın 5ine kadar yorumlarınızı bekliyorum:)

Not: aynı zamanda bir şey daha farkettim 100. izleyici kutlama yazım blogumdaki 100. post olmuş:) Ne güzel tesadüf:)

Kişiye Özel:)

Pasaj.com'dan aldığım bir mesajda bir bayan önceden yapmış olduğum şu şal kolyelerden sipariş verdi... Biraz uzun sürdü ama kusura bakmaz inş :$
Bildiğiniz gibi önceden yapılan birşeyin boncuklarına ve aparatlarına ulaşmak pek kolay olmuyor zaten prensip gereği birebir aynı olmamasından da yana olduğum için ortaya bu çıktı... Şimdi beğenip beğenmeme kararı Belkıs hanım da:)


resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz...

23 Ekim 2009 Cuma

Colgate Ağız ve Diş Sağlığı Haftaları

Merhabalar...
Öncelikle blogumda fikirlerime ve bu tarz yorumlarıma fazla yer vermek başta pek çekici gelmiyordu ve uzak durmaya çalışıyordum ama bazen de kuralları yıkabiliyoruz... Olayın önemine gelince başlıktan da anlayacağınız gibi ağız ve diş sağlığı... Yani her hastalığın başlangıcı... İşte colgate de bunun önemini vurgulamak için bir kampanya başlatmış... 31 ekime kadar gönüllü diş hekimlerine ücretsiz diş muayenesi olabilirsiniz ve hediye diş macunu ve diş fırçanızı alabilirsiniz... Acele edin:)
Diş sağlığı neden önemlidir işte burada...
İlinizdeki gönüllü diş hekimlerinin listesi de burada...

Ben bu kampanya ya fikrimühim sayesinde katıldım. Sizde fikrimühim olma ve yeni çıkan ürünlerden ilk haber almak ve etrafınızdakilerle paylaşmak istiyorsanız... Buyrun...
Bu fikrimühimden bana gelen colgate paketim:) Colgate 360 derece ve pembiş ağız temizleme suyu favorilerim arasında:)

18 Ekim 2009 Pazar

Bir mimdir iki mimdir:)

Bu aralar bir mim salgınıdır gidiyor :) hadi bakalımm:) Bende Cecilia'cığımın mimini cavaplıyorum ve sevgilerimi saygılarımı öpücüklerimi iletiyorun:)

Dolabını açtığında hangi renkler diğerlerinden daha fazla?
Aslında dönem dönem değişiyor, bir iki sene önce herşeyim fuşya pembesiydi, bir ara yeşildi ama artık büyüdüm galiba yeni aldıklarım genelde siyah oluyor:)

Alışverişe gittiğinde hangi mağazaya uğramasan olmaz?
Aslında bazı mağazalara sadece uğruyorum genelde birşey almadan çıkıyorum:) ama galiba bana en çok hitap eden tarz Coton’un...
Kendini en rahat hissettiğin giyim tarzı?
Okula giderken dar paça siyah bir pantolonum vardı o kadar rahattı ki rengi ağarıncaya kadar giydim:)) bu aralar genelde evde olduğum için pijamalarla geçiyor günüm:)

Günlük makyajında kullandıkların?
Yeşil simli göz kalemim:)) Bazen abartıp alakasız bir kıyafetle bile sürebiliyorum:) Birde avondan aldığım supershock rimelim :D ancak o biraz uzatıyo yoksa kirpiğim yok bile diyebilirim:)

Kesinlikle seksi diyebileceğin birşey (büstiyer, mini etek vs.)
Bana kırmızı ruj çok seksi geliyor neden bilmiyorum:) Böyle alev alev hissi veriyor sanki :p

Asla giymem dediğin bir kıyafet?
Sivri burunlu ayakkabı hele bir de topukluysa:S

Fiyatları gereği erişilmesi zor yabancı markalardan en çok beğendiğin?
Aslında yabancı marka takip etmem öyle Cristianmış Dior muş filan... Açıkcası consept olarak da bilmiyorum nedir ne değildir diye...

En fazla yatırım yaptığın sektör (eğitim, kozmetik, giyim, teknoloji vs.)
Bir ara fazlasıyla kıyafete takmıştım sürekli değişik birşeyler alıyordum ama bende Bu aralar kozmetik ve cilt bakım ürünlerine yatırım yapıyorum:)

Kitap- film- spor.. hangisini diğerlerinden daha çok yapıyorsun?
Tabiki kitap:) diğerleri bana çok yabancı geldi özellikle de spor.

Dışardayken en çok yemek yemeyi tercih ettiğin yerler?
Burger King:) Bu aralar özellikle King Chicken yemeğe bayılıyorum:) Birde Sakarya’lı olan bilir Rodi Burger...

Beyaz ve Dore kurdelelerden taç

Buda siyah yıldız ismini verdiğim taca benzer bir model. Aslında buna da beyaz yıldız diyebilirdim:) Neyse daha açıklayıcı bir başlığım olmuş oldu:)


Çok zarif bir taç oldu beyaz zaten asil bir renktir, altın rengiyle çok daha şık oldu, bilmem siz ne düşünürsünüz?...

Mine Çiçekleri

Dün gece 1'e kadar oturdum uykum gelmedi bir türlü... Bende can sıkıntısından taçlar yaptım... Uzun zamandır duran malzemelerimi kullandım bunda, ama pek bi şirin oldu yine de:) Kahverengiyle yeşilin uyum sağlayacağını düşünmemiştim açıkcası.

17 Ekim 2009 Cumartesi

Telaşeli Günler...

Merhabalar...
Başlıktan da anlaşılacağı üzere bir kaç gündür çok yoğun günler yaşıyoruz. Blogumla ilgilenemediğim gibi yorumlarınızı bile doğru düzgün cevaplayamıyorum:( Ve galiba bir hafta sonra 1 aylık bir vedam olacak... Sebebine gelince aslında hiçde kötü bir nedenden değil, Annem ve Babam hac yolcusu:) Görseniz bir mutlular:)
Şimdi asıl sorunumuza geldik; Şu yaramaz'a kim bakacak peki:) Bilmeyenler varsa tanıştırayım kendisi benim yeğenim olmakla birlikte 8 aylık tecrübesine rağmen yaramazlıkta üstüne yoktur:)İşlerin karışık olduğu nokta işte tam burada başlıyor ben tek başıma mümkünatı yok onla başedemem evde de kimse kalmadı dolayısıyla yengemler gelip Emir beye bakacak bende kuzenimle kalmak üzere Bilecik yolcusu...

15 Ekim 2009 Perşembe

Yine bir çanta süsledim:)

Selamlar herkese...

Kolyelere biraz ara verdim bu aralar tabiki devam edeceğim ama kendimi tekar etmemek adına başka birşeylerle uğraşmakta yarar olduğunu düşünüyorum:)
İşte bu da sade bir çantanın dönüşümü:)Miiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmmmm :)

1) En çok sevdiğiniz 3 çiçek ismi?
Papatya, lale ve en kırmızısından gül:)2) Gerçekleşmesini istediğiniz 3 hayaliniz?

Küçükken hatıra defterlerinde yada anketlerde filan böyle sorular çok sorulur ya ben bu soruya hep çok uyanık bir cevap verirdim:) Hani lambadan cin çıksa dese ki 3dileğin var, "Dile benden ne dilersen", bende bir dileğimi sonsuz dileğim olsun isterdim olarak kullanırdım:):)
Diğer ikisi içinde buluruz birşeyler canım:)


Neyse şaka biyana şimdi düşününce önce bunca yıllık okul hayatımın boşa geçmesini istemediğim için şöyle afilli bir iş sahibi olmak istiyorum:), ardından da arabama atlayıp güzelim yurdumun heryerini gezmek istiyorum, ee hazır başlamışken yurtdışı da fena olmaz:) tüm bunların yanında şöyle münasip bir koca ile yuvamı da kurarsam mutlu mesut ohh değmeyin keyfime:p

3) En sevdiğiniz ve sevmediğiniz 3 huyunuz?

3 tane mi yapmayın Allah aşkına kim hazırladı bu mimi :) Kime yetecek 3 huy:p 3 tane bulabilecekmiyim acaba demiyorum da:p

*hehh buldum, mesela böyle hiç çekingen filan değilimdir pat diye dalarım ortama:)) utanmam yabancılık çekmem filan yoktur yani:)
*Çabuk affederim, arkadaşlarımla ya da ailemle bir sorunum olduğunda unuturum fazla uzatmadan...
*Hayallerimin peşinden giderim... Mesela hep tasarım okumak istemişimdir eğitimolarak çok farklı bir yerden mezun olsamda şimdi kursa gidiyorum...

sevmediklerime gelince;
*Eğer birisine kızdıysam ya da kırıldıysam surat ifademden anlaşılır, sürekli sırıtan bi tip olduğumdan surat asınca herkes anlıyor var bunun gene bi karın ağrısı diye:)

*Çok üşengecim :$ mesela annem'e yardım etmeye elimden geldiğince çalışıyorum ama bi işle uğraşırken Merveee diye bağırıp fuzuli bir iş söyleyince hiç duymamazlıktan geldiğim çok oluyor:$
*Biraz fazla mızmızım bu da evin en küçüğü olmamdan kaynaklanıyor heralde hep bana imtiyaz gösterilsin istiyorum:)


4)Gıcık olduğunuz 3 hareket?
*Toplu taşıma araçlarında bağıra bağıra telefonla yada birbirleriyle konuşanlara,
*Çarşıda, pazarda, sokakta orda burda kavga eden çiftlere
*Sabah sabah balgam karışık:s yere tüküren amcalara.....


5)Bu benim bu güne kadar olan en kara günümdü, dünya başıma yıkıldı ve bir daha ayağa kalkamam diye düşündüğünüz olay?
3 sene önce dedemin eve giren hırsız tarafından bıçaklanıp öldürüldüğü zaman...
Allah kabir azabı göstermesin inş...
...Galiba bitti bu mimi hazırlayan arkadaşa ve bana gönderen arkadaşım Reyhan'a teşekkürü bir borç bilirim:)
Bende bu mim i kabul ederlerse;
Cheerful Demet'ime
Henüz yeni tanıştığımız çok şeker bir blogun sahibi olan Meraklı Beti'ye
Sevgili meslektaşım Aysultan'a
Örtmenim Cingifilli'ye
şimdilik bu kadar hadi kolay gelsin kızlar...

13 Ekim 2009 Salı

Siyah Yıldız

Dün gece yaptım bu tacı; yoyodan ve kurdelelerden. Resimlerini bugün çektim ve düzenlerken ilk resimdeki yıldız yansıması çok hoşuma gittiği için bu ismi verdim. O küre gibi olan şey bir zamanlar benim odamın lambasıydı:) Ancak şimdi daha çok işime yarıyor:):) Kendisi şimdi pasajda yeni sahibini bekliyor:)

Nilüfer çiçeğim saç bandı oldu:)

Önceden yapmış olduğum bir çiçek vardı hatırlarsınız işte sonunda onu değerlendirebildim... Demiştim ya kuzenim için çalışıyorum bu aralar bu da ona gitti:) Bu arada işe başladı Pazartesi günü, aynı evde oturunca gitmesiyle kendimi biraz kötü hissettim:(
Ama onun adına da çok sevindim tabiki bukadar oku çalış didin sonra iş bulama uzun bir süre, haketmişti çoktan...

Neyse böyle işte... Biz gelelim saç bandımıza, aslında bunu kendisi fiyonk yapıp kullanır diye düşünmüştüm ama başımdan kayıyor deyince arkasını kalın lastikle birleştirdim...

İki Teşekkür...


Bloggerda eski olanlar tanıyormuş Bir Kafadan Her Ses diye bir site var nam-ı diğer Çilekli Süt :) Kendisinin yazılarını takip edenlerdenim. Hatta bilmeyenler için kendisinin tükkanı var, pek bir sosyetik olan bit pazarı :) Neyse velhasıl-ı kelam bende sürekli yorum yazmak için can attığım sitesinde yorum yayınlamadığını görünce mail atayım demiştim, oda sitesinde yayınlamış sağolsun ve benden bahsetmiş:):) Kendisine buradan teşekkürlerimi iletiyorum yazısı işte burada...


Gelelim ikinci teşekkürümüze:) Geçenlerde bir çanta süslemiştim kırmızı ve siyah tonlarında (bu arada ikincisi yolda:)). Pasajımda satıldı ama yabancıya gitmedi:) Kapkara Camdan Kelebek artık yeni sahibi. Kendisini tanıyorsunuzdur zaten yaptıklarının hayranıyken benim yaptığım birşeyi alması beni çok mutlu etti ve hatta gururlandırdı.. Bende bunun üzerine içimden geçenleri bir mektup olarak yazıp çantanın içine iliştirdim.. Ve birde hediyelerimi tabi o akşam bir sürü aksiliğe rağmen hazırlayabildim hediyelerimi öyle de olunca beğenmesine çok sevindim... Benimle ilgili bir yazı hazırlamış oda bloğunda, çoookkk çokk teşekkür ediyorum ve bu arada tebrik de ediyorum pasajında bol satışlar :)

9 Ekim 2009 Cuma

Makyaj - Para Çantası

Yine bir cüzdan süsledim:) yada çanta bile diyebiliriz. Aslında zincir takmayı bile düşündüm ama pek sağlıklı olmayacaktı. Dolayısıyla en iyisi böyle olsun dedim. Makyaj çantası yada el çantası olarak kullanılabilir.

Galiba ben bu işi takı yapmaktan daha çok seveceğim çünkü çok eğlenceli:):)
8 Ekim 2009 Perşembe

Sonbahar için bir taç da benden

Aslında bu tacı 10marifet.org un sonbahar temalı yarışması için planlamıştım. Yaptım bitti ve çok da hoşuma gitti ama cesaret edemedim yarışmaya katılmaya çünkü okadar güzel işler var ki hem zaten kısa bir süre kaldı... Biraz daha önce yapabilseydim daha iyi olurdu en iyisi diğer yarışmaları beklemek:) Neyse öyle yada böyle ben çok beğendim, her ne kadar kullanamıyor olsamda bu tarzda taçlar çok hoşuma gidiyor:)7 Ekim 2009 Çarşamba

Kahve Krem Turkuaz


Herkese selamlar, kuzenim için yaptıklarımıza devam ediyorum:) Aslında daha birkaç tane daha var da resimlerini çekmeye fırsatımız olmadı bir türlü. Bu da daha öncede birkaç tane yaptığımız gibi şal kolye. Düz renk badilerle şal gibi dolanarak takılıyor ve harika duruyor:) Beğenirseniz çok basit bir model kolayca yapabilirsiniz... Sevgiler...

4 Ekim 2009 Pazar

3renkli Kolye

Vee işte bu da en çok sevdiklerimizden ikincisi bu renkleri bir arada kullanıp kullanmama konusunda başta tereddütlerimiz olsada bizi çok mutlu eden bir sonuç elde ettik. Kahverengi pantalon, kot pantalon yada herhangi bir düz badi üzerine muhteşem duracağından eminim zaten test de ettik:)

Neyse ne diyeyim Ablacım bunu da güle güle kullan en kısa zamanda kendime de yapacağım ama bilmiş ol:)


Kristallerden Kurdeleli Kolye
Kuzenim uzun süren iş arama sürecinden sonra Bilecik'te işe girdi. Dolayısıyla bir kaç gündür ona gömleklerle vs. takması için kolyeler yapıyoruz. Hazır konuyu açmışken burdan sevgilerimi yolluyorum ona... inşallah herşey istediği gibi olur, mutlulukla yapacağı, sevdiği bir iş olur inş. Bu arada darısı da başıma tabiki :)


Neyse lafı fazla uzatmadan yaptıklarımızdan ilkine ve en çok sevdiğimize gelelim....


Uzun zamandır bu tarzda kolye yapmamıştım. Bildiğiniz birşey zaten hayalet tel denilen şeye bitlerle tutturduk kristalleri:) Ama kurdeleyle de pek bi güzel oldu yaa :):)

Beyaz Kumaştan Bilezik

Sonunda beyaz kumaş alabildim :) İlk iş olarak da bu bilekliği yaptım. Birde kolyem var yapım aşamasında, ama bir kaç eksiği var onları da tamamlayıp inşallah sizlerle paylaşırım.